20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Wydalenie z Ukrainy (30-05-2011)


art. 32. Wydalenie za granicę Ukrainy

Cudzoziemiec oraz osoba bez obywatelstwa powinna być wydalona poza granicę Ukrainy, w przypadku gdy:

- popełniła przestępstwo - po odbyciu określonej kary;

- dobrowolnie nie wykonała decyzji o skróceniu terminu jego czasowego pobytu na Ukrainie określonym w terminie;

- jego pobyt na Ukrainie stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa krajowego oraz porządku społecznego;

- co najmniej jeden raz nie wykonał obowiązku codziennego zgłaszania się do rejestracji do organu, który podjął decyzję o skróceniu terminu czasowego pobytu na Ukrainie, w związku z przyczynami nie uznanymi za poważne.

Cudzoziemiec oraz osoba bez obywatelstwa może być wydalona poza granicę Ukrainy, w przypadku gdy:

- jego działalność na terytorium Ukrainy negatywnie wpływa na stosunki Ukrainy z innym państwem;

- popełnił administracyjne naruszenie prawa po wykonaniu egzekucji administracyjnej;

- nie posiada prawnych środków  dostatecznych do zabezpieczenia jego pobytu na Ukrainie oraz wyjazdu z Ukrainy, w wysokości, określonej przez Gabinet Ministrów Ukrainy.

Decyzję o wydaleniu cudzoziemca i osoby bez obywatelstwa za granicę Ukrainy podejmują organy spraw wewnętrznych w miejscu jego pobytu, z powiadomieniem, w terminie 24 godzin prokuratora o podstawach podjęcia takiej decyzji.

Decyzja organu spraw wewnętrznych o wydaleniu cudzoziemca i osoby bez obywatelstwa za granicę Ukrainy z podstaw określonych w ust. 1 niniejszego art., połączona jest z zakazem wjazdu na Ukrainę do lat 10, a z podstaw określonych w ust. 2 niniejszego art., może być połączona z zakazem wjazdu na Ukrainę do lat 5.

Termin zakazu wjazdu na Ukrainę oblicza się od dnia podjęcia omawianej decyzji.

Zasady wykonania decyzji o zakazie wjazdu na Ukrainę określa prawo Ukrainy.

Poza przypadkami, określonymi w ust. 1 niniejszego art. cudzoziemiec oraz osoba bez obywatelstwa może być wydalony poza granicę Ukrainy na podstawie decyzji organów ochrony granicy państwowej (w stosunku do osób zatrzymanych w granicach kontrolowanych rejonów przygranicznych przy próbie lub po niezgodnym z prawem przekroczeniu granicy państwowej Ukrainy) lub Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, z kolejnym powiadomieniem, w terminie 24 godzin prokuratora o podstawach podjęcia takiej decyzji, w przypadku, gdy działania cudzoziemca lub osoby bez obywatelstwa ciężko naruszają prawo statusu cudzoziemca oraz osoby bez obywatelstwa lub są sprzeczne z interesami zabezpieczenia bezpieczeństwa Ukrainy, bądź ochrony porządku społecznego.
Cudzoziemiec oraz osoba bez obywatelstwa zobowiązana jest do opuszczenia terytorium Ukrainy w terminie określonym w decyzji o wydaleniu.
W przypadku podjęcia decyzji o wydaleniu cudzoziemca lub osoby bez obywatelstwa za granicę Ukrainy, w jego dokumencie paszportowym natychmiast anulowana jest wiza i odebrane są dokumenty prawa pobytu na Ukrainie.
Cudzoziemcowi i osobie bez obywatelstwa po podjęciu określonej decyzji może być wskazany termin opuszczenia Ukrainy do 5 dni.
W przypadku, gdy te osoby nie wyjeżdżają po podjęciu takiej decyzji, podlegają przymusowemu wydaleniu na podstawie postanowienia sądu administracyjnego.
Organy spraw wewnętrznych, organy ochrony granicy państwowej, bądź Służby Bezpieczeństwa Ukrainy mogą zatrzymać i przymusowo wydalić z Ukrainy cudzoziemca lub osobę bez obywatelstwa wyłącznie na podstawie postanowienia sądu administracyjnego, w przypadku, gdy istnieją uzasadnione podstawy uważać, że cudzoziemiec i osoba bez obywatelstwa będą uchylać się od wyjazdu, poza przypadkami zatrzymania cudzoziemca lub osoby bez obywatelstwa za bezprawne przekroczenie granicy państwowej Ukrainy, poza punktami przepuszczenia przez granicę państwową Ukrainy oraz przekazania ich organom granicy państwowej do państwa sąsiada.
Postanowienie takie podejmuje sąd na wniosek organu ochrony granicy państwowej lub Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, w przypadku, gdy istnieją uzasadnione podstawy uważać, że cudzoziemiec lub osoba bez obywatelstwa uchyla się od wyjazdu.
Cudzoziemcy oraz osoby bez obywatelstwa zatrzymane za nieprawny pobyt na terytorium Ukrainy (naruszenie zakazu wjazdu na Ukrainę, za brak określonych prawem i umowami międzynarodowymi Ukrainy podstaw dla pobytu na Ukrainie (tranzytowego przejazdu przez jej terytorium), w tym pobytu na podstawie cudzego, podrobionego, zniszczonego lub nieodpowiadającego przyjętym wzorom, wiz (zezwolenia), dokumentów paszportowych), bądź przyjęte na terytorium Ukrainy na wykonanie umów międzynarodowych o readmisji osób, ratyfikowanych przez Radę Najwyższą Ukrainy, umieszcza się na podstawie decyzji sądu administracyjnego w punktach czasowego pobytu cudzoziemców i osób bez obywatelstwa nieprawnie przebywających na Ukrainie, z ograniczonym wewnętrznym porządkiem na okres nieodzowny do przygotowania ich wydalenia za granicę Ukrainy, w trybie przymusowym, lecz nie dłużej niż 12 miesięcy.
Podstawowe regulacje dotyczące punktu czasowego pobytu cudzoziemców i osób bez obywatelstwa, którzy bezprawnie przebywają na Ukrainie zatwierdza Gabinet Ministrów Ukrainy.
Decyzje organów spraw wewnętrznych, organów ochrony granicy państwowej lub Służby Bezpieczeństwa Ukrainy o wydaleniu cudzoziemca oraz osoby bez obywatelstwa z Ukrainy mogą być zaskarżone w sądzie.
Wydalenie cudzoziemców oraz osób bez obywatelstwa, zatrzymanych w granicach kontrolowanych rejonów przygranicznych przy próbie lub po nieprawnym przekroczeniu granicy państwowej na Ukrainie, dokonują organy ochrony granicy państwowej, a w innych przypadkach – organy spraw wewnętrznych. 
Organy podejmujące decyzję kontrolują prawidłowość i terminowość wykonania decyzji o wydaleniu.
Cudzoziemcy i osoby bez obywatelstwa podlegający wydaleniu pokrywają koszty związane z wydaleniem w trybie przewidzianym prawem. 
W przypadku, gdy wymienieni cudzoziemcy i osoby bez obywatelstwa nie posiadają środków na pokrycie kosztów związanych z wydaleniem ich za granicę Ukrainy, wydalenia dokonuje się na koszt państwa.
Osoby fizyczne lub prawne, które zaprosiły, bądź przyjęły tych cudzoziemców lub osoby bez obywatelstwa, ukrywały ich nieprawny wjazd, zamieszkiwanie, zatrudnienie, sprzyjały w uchylaniu się od wyjazdu po zakończeniu terminu pobytu, w trybie przewidzianym prawem pokrywają straty wyrządzone państwu w związku z wydaleniem cudzoziemców i osób bez obywatelstwa.
(art. 32 w redakcji Ustawy Nr 2247-III (2247-14), z dnia 18.01.2001; wraz ze zmianami na podstawie Ustawy Nr 506-IV (506-15), z dnia 06.02.2003, Nr 662-IV (662-15), z dnia 03.04.2003, Nr 1277-IV (1277-15), z dnia 18.11.2003, Kodeksu Nr 2747-IV (2747-15), z dnia 06.07.2005, Ustawy Nr 2677-VI (2677-17), z dnia 04.11.2010 w redakcji Ustawy Nr 3186-VI (3186-17), z dnia 05.04.2011)


Powrót Wszystkie Aktualności