20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Inwestor zagraniczny wychodzi ze składu założycieli przedsiębiorstwa (22-01-2010)


Inwestor zagraniczny wychodzi ze składu założycieli przedsiębiorstwa oraz zabiera wniesioną przez siebie inwestycję – samochód. Samochód został wykreślony z rejestru inspekcji transportu samochodowego, lecz nie został wywieziony poza granicę Ukrainy.

Czy należy dokonać zapłaty cła na kwotę weksla, w przypadku, gdy od chwili zaliczenia inwestycji do bilansu nie upłynęło 3 lata?

 

Odpowiedź: Zgodnie z art. 13 Ustawy Ukrainy Nr 93/96 – BP, z dnia 19.03.1996 „ O zasadach inwestowania zagranicznego” (wraz ze zmianami i uzupełnieniami) – inwestycje zagraniczne w formie majątku podlegają rejestracji państwowej, w terminie 3-ch dni roboczych od dnia faktycznego jej wniesienia, w trybie określonym w Postanowieniu Gabinetu Ministrów Ukrainy Nr 928, z dnia 07.08.1996.

Jak wynika z zapisów art. 85 Kodeksu Gospodarczego Ukrainy oraz art. 115 Kodeksu Cywilnego Ukrainy – przedmioty funduszy podstawowych w formie wkładu do kapitału statutowego z chwilą ich zaliczenia w formie inwestycji zagranicznej do bilansu stanowią majątek przedsiębiorstwa.

 

 

 

W art. 18 Ustawy Nr 93/96 przewidziano, że majątek wwożony na Ukrainę w formie wkładu zagranicznego inwestora do kapitału statutowego przedsiębiorstw z inwestycją zagraniczną (poza towarami do sprzedaży lub własnego spożycia) zwalnia się od cła. Przy czym, organy celne przepuszczają taki majątek na terytorium Ukrainy na podstawie wydanego przez przedsiębiorstwo prostego weksla na kwotę cła, z odroczonym terminem płatności nie przekraczającym 30 dni kalendarzowych od dnia sporządzenia ładunkowej deklaracji celnej.

Weksel pokrywany jest i cło nie podlega spłacie, w przypadku, gdy w okresie udzielonego odroczenia płatności określony majątek został zaliczony do bilansu przedsiębiorstwa oraz inspekcja podatkowa dokonała na egz. weksla odpowiedniego zapisu. Zasady wydania , ewidencji i pokrycia weksli określa Gabinet Ministrów Ukrainy.

W przypadku, gdy w terminie 3-ch lat od dnia zaliczenia zagranicznej inwestycji do bilansu przedsiębiorstwa z inwestycją zagraniczną majątek został sprzedany, w tym również w związku z zawieszeniem działalności przedsiębiorstwa (poza wywozem inwestycji zagranicznej za granicę), przedsiębiorstwo z inwestycją zagraniczną płaci cło wwozowe, obliczone od wartości celnej tego majątku w przeliczeniu na hrywnę wg kursu NBU na dzień sprzedaży majątku.

W przypadku wyjścia inwestora zagranicznego z grona założycieli oraz zwrotu jego części w kapitale statutowym, zgodnie z art. 29 Ustawy „O państwowej rejestracji osób prawnych i fizycznych”, odbywa się rejestracja państwowa zmian w dokumentach założycielskich, związanych ze zmianą składu założycieli (uczestników) osoby prawnej.

W przypadku sprzedaży inwestorowi inwestycji przedsiębiorstwo traci status przedsiębiorstwa z inwestycją zagraniczną i regulacje Ustawy Nr 93/96 nie dotyczą działalności przedsiębiorstwa.

Organ rejestracji państwowej na podstawie zawiadomienia inwestora informującego o wyłączeniu inwestycji powinien dokonać na zawiadomieniu odpowiedniego zapisu.

W przypadku wykrycia faktu sprzedaży majątku przed upływem 3-ch lat i braku spłaty cła wwozowego, państwowa administracja podatkowa (inspekcja) zgodnie z postanowieniem Gabinetu Ministrów Ukrainy Nr 937, z dnia 07.08.1996 zobowiązana jest do zawiadomienia o tym odpowiedniego organu celnego.

Cło wwozowe nie podlega spłacie pod warunkiem wywozu inwestycji zagranicznej za granicę, co zostaje potwierdzone ładunkową deklaracją wywozową z odpowiednią adnotacją.

Organ celny na podstawie zawiadomienia organu podatkowego zobowiązany jest w trybie bezspornym do pobrania cła wwozowego, obliczonego na podstawie wartości celnej tego majątku na dzień dokonania sprzedaży.

 

Państwowa Inspekcja Podatkowa m.Kijowa



Powrót Wszystkie Aktualności