20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Czynności procesowe (05-11-2014)


Przeprowadzenie czynności procesowych w postępowaniu celnym

1. W sprawie o naruszenie przepisów celnych czynności procesowe prowadzone są w celu uzyskania dowodów niezbędnych do prawidłowego rozstrzygnięcia  sprawy.

2. Do czynności procesowych należy:

1) sporządzenie protokołu o naruszeniu przepisów celnych;

2) przesłuchiwanie osób pociąganych do odpowiedzialności administracyjnej za naruszenie przepisów celnych, świadków, innych osób;

3) żądanie dokumentów niezbędnych do postępowania w sprawie o naruszenie przepisów celnych lub w należyty sposób potwierdzonych kopii lub wyciągów z nich;

4) tymczasowe odebranie towarów, środków transportu przewidzianych w pkt. 3 art. 461 niniejszego Kodeksu i dokumentów do nich

5) rewizja celna;

6) przedstawianie towarów, środków transportu i dokumentów do ich rozpoznania;

7) ekspertyza;

8) pobranie prób i wzorów do przeprowadzenia badań (analiz, ekspertyzy).

3. Podczas przeprowadzania czynności procesowych zaznaczonych w pkt. 2, 4 - 6, 8 ust. 2 niniejszego artykułu, sporządzane są protokoły, których wzór wprowadza centralny organ władzy wykonawczej zabezpieczający tworzenie i realizację państwowej polityki podatkowej i celnej.

Przesłuchanie

1. Osoba funkcyjna organu dochodów i opłat, która prowadzi sprawę o naruszenie przepisów celnych, może przesłuchiwać osobę pociąganą do odpowiedzialności administracyjnej za te naruszenie prawa, a także świadków i inne osoby.

2. Osoby, wezwane do wyjaśnień powinny zgłosić się na wezwanie organu dochodów i opłat i zgodnie z prawdą powiadomić o wszystkim co jej znane o okolicznościach dotyczących sprawy naruszenia przepisów celnych.

3. Osoby podlegające przesłuchaniu w sprawie, wzywane są przy pomocy wezwania wręczanego za potwierdzeniem odbioru lub faksem, telegramem, bądź przy pomocy innych środków łączności.

4. W wezwaniu zaznacza się: nazwisko, imię, imię ojca, osoby wzywanej do wyjaśnień, stanowisko, nazwisko, imię, imię ojca osoby funkcyjnej organu dochodów i opłat, w której prowadzeniu znajduje się sprawa o naruszenie przepisów celnych, miejsce i czas zgłoszenia się.

5. O przeprowadzeniu przesłuchania, sporządzany jest protokół, wg wzoru określonego przez centralny organ władzy wykonawczej zabezpieczający tworzenie i realizację państwowej polityki podatkowej i celnej.

Żądanie dokumentów

1. Osoba funkcyjna organu dochodów i opłat, który prowadzi postępowanie w sprawie o naruszenie przepisów celnych, może żądać dokumentów niezbędnych do rozpatrzenia sprawy, w tym również materiałów fotograficznych, filmów, zapisów dźwiękowych i zapisów wideo, baz informacyjnych i banków danych, a także innych nośników informacji.

2. Osoba, na adres której zaadresowano wezwanie do złożenia dokumentów, zobowiązana jest w terminie nieprzekraczającym 5 dni przesłać je osobie funkcyjnej organu dochodów i opłat, żądającej złożenia dokumentów.

3. W przypadku, gdy brak dokumentów może doprowadzić do naruszenia działalności gospodarczej przedsiębiorstwa lub brak jest możliwości przygotowania i złożenia przewidzianej prawem sprawozdawczości, osoba, do której skierowano wezwanie do złożenia dokumentów, przekazuje w należyty sposób potwierdzone kopie takich dokumentów lub wyciągi z nich z pisemnym uzasadnieniem braku możliwości złożenia oryginałów dokumentów.

Czasowe zatrzymanie towarów, środków transportu i dokumentów

1. Towary - bezpośrednie przedmioty naruszenia przepisów celnych i odpowiednie dokumenty niezbędne jako dowody w postępowaniu w sprawie o naruszenie przepisów celnych, mogą być tymczasowo odebrane. Dokumenty, znajdujące się formie elektronicznej odbierane są wraz z odpowiednimi nośnikami.

2. W przypadku wykrycia naruszeń przepisów celnych przewidzianych w art. 471-473, 476, 482 - 484 niniejszego Kodeksu, odebranie towarów, środków transportu o przeznaczeniu komercyjnym, podlegające konfiskacie zgodnie z niniejszymi art., a także odpowiednich dokumentów jest obowiązkowe.

3. W przypadku dokonania naruszenia przepisów celnych przez osobę nieposiadającą na Ukrainie stałego miejsca zamieszkania lub adresu, dopuszczalne jest odebranie towarów, środków transportu w ilości niezbędnej na zabezpieczenie grzywny lub wartości towarów, środków transportu zgodnie z ust. 2 art. 541 niniejszego Kodeksu.

4. Odebrane towary, środki transportu i dokumenty powinny być wymienione w protokole, sporządzanym w przypadkach przewidzianych w niniejszym Kodeksie lub dołączonym do niego opisie ze szczegółowym zaznaczeniem ilości, miary, wagi i szczegółowych cech tych towarów, środków transportu i dokumentów, a także wartości towarów, środków transportu.

więcej Kodeks Celny Ukrainy (art.510 -512)



Powrót Wszystkie Aktualności