20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Zostałem dyrektorem (24-09-2014)


 

Zostałem powołany na stanowisko Dyrektora w spółce na Ukrainie uchwałą walnego zgromadzenia . Czy to wystarczy, abym mógł legalnie podjąć pracę na Ukrainie?

Zgodnie z obowiązującym prawem obcokrajowcy posiadają takie same prawa i obowiązki, ponoszą odpowiedzialność w granicach i wg zasad przewidzianych dla obywateli Ukrainy.

Podstawa prawna: Ustawa Ukrainy „O statusie prawnym obcokrajowców i osób bez obywatelstwa”  (Nr 1539 - 18,  ujednolicona redakcja na dzień: 19.07.2014)

Należy podkreślić, że dodatkową karą, którą może ponieść obcokrajowiec na terytorium Ukrainy jest wydalenie z Ukrainy, anulowanie zezwolenia na pracę, pobyt oraz zakaz wyjazdu za granicę Ukrainy (np. do czasu uregulowania zobowiązań wobec osób prawnych i fizycznych na Ukrainie Ustawa „O postępowaniu wykonawczym”, pismo Ministerstwa Sprawiedliwości Ukrainy 18 września 2013 roku, Nr 10-1472 /13 dotyczące przymusowego wykonania postanowień o wykroczeniach administracyjnych, Ustawa Ukrainy art.22. pkt.3 „O statusie prawnym obcokrajowców i osób bez obywatelstwa”), zakaz wjazdu na Ukrainę.

Sprawy związane ze statusem prawnym obcokrajowców posiadają istotne znaczenie dla osób obejmujących stanowiska w organach spółki, jak również prawnego ich pobytu na terytorium Ukrainy, w tym przy czynnościach prawnych wykonywanych w imieniu spółki.

Do przepisów regulujących sprawy związane z legalizacją pobytu i pracy obcokrajowców na terytorium Ukrainy należą m.in.

1. Ustawa Ukrainy „O zatrudnieniu społeczeństwa” (Nr 1221 - 18, ujednolicona redakcja na dzień  08 .05. 2014);

2. Postanowienie Gabinetu Ministrów Ukrainy „Zasady wydania, przedłużenia ważności i anulowania zezwolenia na zastosowanie pracy obcokrajowców i osób bez obywatelstwa”,  Nr 437, z dnia 27 maja 2013 roku 

3. Zasady przedłużania terminu pobytu, jego przedłużenia lub skrócenia czasowego pobytu obcokrajowców na terytorium Ukrainy zawarte są w Postanowieniu Gabinetu Ministrów Ukrainy Nr 150, z dnia 15 lutego 2012.

W Postanowieniu określony jest również tryb postępowania w sprawach uzyskania, przedłużenia lub skrócenia terminu czasowego pobytu obcokrajowców na terytorium Ukrainy.

Obcokrajowcy, którzy przybyli na Ukrainę zgodnie z prawem mogą czasowo przebywać na jej terytorium:

1) nie dłużej niż 90 dni w przeciągu 180 dni od dnia pierwszego wjazdu z państw, których obywatele nie muszą uzyskać wizy w przypadku, gdy inny termin nie przewidziano w umowie międzynarodowej Ukrainy.

Ilość dni liczona jest przez państwową służbę celną.

Postanowienie określa procedury wydania, przedłużenia oraz anulowania zezwolenia na pracę obcokrajowców.

Terytorialne organy Państwowej Służby Zatrudnienia wydają wg właściwości adresu prawnego przedsiębiorstwa (siedziby) – pracodawcy zezwolenia na pracę wg konkretnie wskazanych stanowisk:

a) pod warunkiem, że na Ukrainie (w regionie) brak jest wykwalifikowanych pracowników zdolnych do wykonywania określonego rodzaju pracy;

b) pod warunkiem dostatecznego uzasadnienia celowości przyjęcia pracy w przypadku, gdy inaczej nie przewidziano w umowie międzynarodowej Ukrainy, ratyfikowanej przez Najwyższą Radę Ukrainy;

c) kierowanych przez zagranicznego pracodawcę na Ukrainę celem wykonania określonych prac (usług) na podstawie umów (kontraktów) zawartych między krajowymi i zagranicznymi podmiotami pod warunkiem, że ilość wykwalifikowanych obcokrajowców zatrudnianych w ramach takich umów (kontraktów) nie przewyższa połowy ogólnej ilości osób zatrudnionych na warunkach umowy (kontraktu);

 

 Urząd zatrudnienia uważa za celowe i dostatecznie uzasadnione zatrudnienie w przypadku, gdy obcokrajowiec:

a) pretenduje do zajęcia stanowiska kierownika, zastępcy kierownika lub innego stanowiska kierowniczego pod warunkiem, że jest założycielem lub współzałożycielem przedsiębiorstwa;

b) jest podmiotem prawa autorskiego i praw pochodnych oraz zapraszany jest do pracy na Ukrainie w celu wykonywania takich praw.

W celu otrzymania zezwolenia Dyrektor spółki przekazuje następujące dokumenty:

- wniosek wg załącznika Zasad wydawania zezwoleń;

- kopie dokumentów potwierdzających wykształcenie, posiadane kwalifikacje;

- kopie przetłumaczonego i zatwierdzonego notarialnie paszportu;

- dwie kolorowe fotografie o rozm. 3,5 x 4,5 cm;

- zaświadczenia lekarskie (alkoholizm, uzależnienie od lekarstw, narkomanii lub innych chorób infekcyjnych wg wykazu Ministerstwa Zdrowia Ukrainy); 

- oświadczenie z pieczątką i potwierdzonym podpisem pracodawcy o tym, że stanowisko zgodnie z prawem Ukrainy nie jest związane z przynależnością do obywatelstwa Ukrainy i nie wymaga wydania dopuszczenia do tajemnicy państwowej;

- zaświadczenie z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy o tym, że osoba w chwili sporządzenia zezwolenia przebywając na Ukrainie nie jest skazana za popełnienie przestępstwa oraz że nie jest prowadzone wobec niej postępowanie karne;

- zaświadczenie upoważnionego organu państwa pochodzenia o tym, że osoba w chwili sporządzenia zezwolenia przebywając na Ukrainie nie jest skazana za popełnienie przestępstwa oraz że nie jest prowadzone wobec niej postępowanie karne;

- projekt uchwały oraz  projekt umowy (kontraktu);

- kopię dokumentów założycielskich zatwierdzonych wg określonych zasad.

 Dokumenty złożone przez pracodawcę rozpatrywane są przez komisję w skład, której wchodzą przedstawiciele terytorialnych organów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Państwowej Służby Celnej, Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, Ministerstwo Obrony Narodowej, Państwowej Służby Przygranicznej i przedstawiciele związków zawodowych oraz pracodawców Ukrainy.

Zezwolenie wydawane jest na okres do jednego roku z możliwością przedłużenia.

Termin wydania przez organ zatrudnienia nakazu zezwalającego, odmawiającego wydanie zezwolenia czy też anulującego zezwolenie wynosi 15 dni kalendarzowych od dnia rejestracji dokumentów.

Cała procedura związana z wydaniem zezwolenia, rejestracji w innych organach może przekroczyć 30 dni.

Zasady wydawania zezwoleń na czasowy pobyt na terytorium Ukrainy regulowane są w Nakazie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy Nr 681, z dnia 15.07.2013 roku „O czasowych zasadach rozpatrywania wniosków związanych ze sporządzeniem zaświadczeń na stałe i czasowe zamieszkanie „.

Uzyskanie przez obcokrajowca przewidzianych prawem dokumentów uważa się za zalegalizowanie jego pobytu i pracy na terytorium Ukrainy.

Bez uzyskania wymaganych dokumentów obcokrajowiec przebywa i pracuje na terytorium Ukrainy bez podstaw prawnych i może być deportowany z Ukrainy.

Osoby pomagające obcokrajowcom nieposiadającym wymaganych zezwoleń na czasowy pobyt, jak również podjęcia pracy na terytorium Ukrainy np. wynajmując mieszkanie, użyczając samochód itp. ponoszą odpowiedzialność prawną.



Powrót Wszystkie Aktualności