20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Zmiany zatrudniania (15-04-2015)


Ministerstwo Polityki Społecznej w sprawie zatrudniania obcokrajowców na Ukrainie

Państwowe Centrum Zatrudnienia   Ministerstwa Polityki Społecznej w piśmie Nr ДЦ-09-964/0/6-15, z dnia 13.02.2015 roku wyjaśnia, że obcokrajowcy i osoby bez obywatelstwa przebywający na Ukrainę w celu podjęcia zatrudnienia na czas określony, przyjmowani są przez pracodawców do pracy na podstawie zezwolenia wykorzystania pracy obcokrajowców i osób bez obywatelstwa, wydanego wg zasad przewidzianych w Ustawie Ukrainy „O zatrudnieniu społeczeństwa” (w przypadku, gdy inaczej nie przewidziano w umowach międzynarodowych Ukrainy).

Zezwolenie wydawane jest przez państwową służbę zatrudnienia dla przedsiębiorstwa, instytucji, bądź organizacji wg zasad przewidzianych w Postanowieniu Gabinetu Ministrów Ukrainy Nr 437, z dnia 27 .05. 2013 roku.

Za dopuszczenie do pracy bez sporządzenia umowy o pracę przewidziano karę w wysokości 36 540 hrywien.

 

Zgodnie z przyjętymi zmianami do Kodeksu Ustaw o pracy  (art. 265)  w dniu 28.12.2014 roku, Nr 77- VIII:

Osoby prawne i fizyczne – przedsiębiorcy wykorzystujące najmowaną pracę ponoszą odpowiedzialność  za:

- faktyczne dopuszczenie pracownika do pracy bez sporządzenia umowy (kontraktu) o pracę, przyjęcie pracownika na niepełny wymiar czasu pracy w razie faktycznego wykonywania pracy w pełnym wymiarze, wypłatę wynagrodzenia bez naliczenia i zapłaty składki ubezpieczeniowej – w wysokości trzydziestokrotnej wysokości minimum wynagrodzenia (na dzień dzisiejszy – 36 540 hrywien), określonego ustawą na dzień wykrycia naruszenia za każdego pracownika;

- naruszenie określonych terminów wypłat wynagrodzenia dla pracowników, innych wypłat przewidzianych prawem pracy dłużej niż miesiąc, wypłata wynagrodzenia w części – podlega karze w wysokości trzykrotnej wysokości minimum wynagrodzenia określonego na dzień wykrycia naruszeń ( na dzień dzisiejszy 3654 hrywien).

- nieprzestrzeganie minimalnych państwowych gwarancji wynagrodzeń – w wysokości dziesięciokrotnej wysokości minimum wynagrodzenia określonego ustawą na dzień wykrycia naruszeń, za każdego pracownika ( na dzień dzisiejszy 12 180 hrywien);

- naruszenie innych regulacji prawa pracy – w wysokości minimum wynagrodzenia ( na dzień dzisiejszy 1218 hrywien).

Wymienione kary stosuje centralny organ władzy wykonawczej realizujący państwową politykę w sprawach nadzoru i kontroli przestrzegania prawa pracy, wg zasad przewidzianych przez Gabinet Ministrów Ukrainy.

Zapłata kary nie zwalnia pracodawcy z odpowiedzialności za nieprzestrzeganie prawa pracy.

Zmiany wprowadzono w art. 41 Kodeksu Ustaw o pracy zgodnie z którym, za faktyczne  dopuszczenie pracownika do pracy bez sporządzenia umowy (kontraktu), dopuszczenie obcokrajowca do pracy lub osoby bez obywatelstwa, osób wobec których podjęto decyzję o sporządzenie dokumentów dotyczących nadanie statusu uchodźców , na warunkach umowy o pracę (kontraktu) bez zezwolenia na zastosowanie pracy obcokrajowców lub osób bez obywatelstwa stosuje się karę wobec osób funkcyjnych przedsiębiorstw, instytucji i organizacji niezależnie od form własności, osób fizycznych – przedsiębiorców wykorzystujących pracowników w wysokości od 500 do 1000 minimum wynagrodzenia ( na dzień dzisiejszy od 8500 do 17 000 hrywien).

Za ponowne w przeciągu roku naruszenie – od 1000 – do 2000 wysokości minimum ( na dzień dzisiejszy od 17 000 do 34 000 hrywien).

Kolejne zmiany przewidują obowiązek informowania urzędu skarbowego.

Zgodnie z przyjętymi zmianami do Kodeksu Ustaw do pracy, pracownik nie może być dopuszczony do pracy bez zawarcia umowy o pracę i zawiadomienia o tym służby fiskalnej ( podatkowej).

Ustawą Ukrainy Nr 77 – VIII, z dnia 28.12.2014 roku wprowadzono zmiany do art. 24 Kodeksu Ustaw o pracę zgodnie z którymi pracownik nie może być dopuszczony do pracy bez:

a) zawarcia umowy o pracę, sporządzonej nakazem, bądź rozporządzeniem właściciela lub upoważnionego przez niego organu;

b) zawiadomienia o przyjęciu pracownika do pracy centralnego organu władzy wykonawczej w sprawach zabezpieczenia tworzenia i realizacji państwowej polityki ds. administrowania jedyną składką na ubezpieczenie, wg zasad przewidzianych przez Gabinet Ministrów Ukrainy.

Poza tym, ustawa wyłącza regulacją obowiązek rejestracji w urzędzie zatrudnienia umów zawieranych między osobą fizyczną a pracownikiem.



Powrót Wszystkie Aktualności