20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Zakup nieruchomości (05-11-2014)


Zakup nieruchomości na Ukrainie przez osobę fizyczną - nierezydenta

 Zgodnie z Konstytucją Ukrainy nierezydenci posiadają takie same prawa i obowiązki co obywatele Ukrainy.

Nierezydent nie może zakupić (odziedziczyć, otrzymać w darowiźnie) nieruchomości o przeznaczeniu rolno  - gospodarczym, budynków zaliczonych do dziedzictwa narodowego.

 Osoba fizyczna – nierezydent w celu nabycia nieruchomości przedstawia notariuszowi dokument tożsamości (paszport zagraniczny) przetłumaczony na język ukraiński oraz numer rejestracyjny (wydawany przez inspekcję podatkową).

Zgodnie z art.65 Kodeksu Rodzinnego Ukrainy w przypadku, gdy osoba fizyczna – kupujący zawarł związek małżeński, to w celu potwierdzenia przez notariusza umowy kupna – sprzedaży nieruchomości, wymagana jest pisemna potwierdzona przez notariusza zgoda współmałżonka.

Przed zakupem nieruchomości należy sprawdzić dokumenty potwierdzające własność zarówno na budynek, jak i grunt, obciążenia, osoby zameldowane  itp.

 Wyciąg z Państwowego Rejestru praw zawiera informacje o nieruchomości, hipotece i obciążeniach na majątku (poza informacjami dotyczącymi podstaw powstania hipoteki, obciążeń i podmiotach tych praw).

Dane zawarte w Rejestrze praw sporządzane są na dzień ich tworzenia na wniosek dowolnej osoby fizycznej, bądź prawnej, bądź upoważnionych przez nich osób.

 Umowy kupna – sprzedaży potwierdza notariusz w miejscu położenia (miejscu rejestracji) nieruchomości lub w miejscu lokalizacji (miejscu rejestracji) jednej ze stron czynności prawnej.

W przypadku zawierania umów kupna – sprzedaży dotyczących nieruchomości z udziałem małoletnich, niepełnoletnich osób, a także osób objętych opieką lub posiadających kuratora, notariusz sprawdza czy na zawarcie takich czynności prawnych istnieje zezwolenie udzielone przez organ opieki i kurateli.

Przy potwierdzaniu czynności prawnych dotyczących dysponowania wspólnym majątkiem współmałżonków w przypadku, gdy dokument potwierdzający prawo własności sporządzony jest na nazwisko jednego ze współmałżonków, notariusz żąda pisemnej zgody na zawarcie czynności prawnej drugiego współmałżonka.

 Notariusz potwierdza podpis drugiego współmałżonka na zgłoszeniu wyrażającym zgodę.

Rozwód nie zawiesza praw współwłasności do majątku nabytego w czasie trwania związku małżeńskiego.

 Czynności prawne dotyczące dysponowania majątkiem znajdującym się we współwłasności, podpisują wszyscy współwłaściciele tego majątku lub upoważnione przez nich osoby.

 Notariusz kontroluje:

- dokumenty potwierdzające prawo własności (własność dożywotną) do sprzedawanego majątku i w przypadkach przewidzianych prawem, dokumenty potwierdzające rejestrację państwową praw do majątku od osób sprzedających;

 - wyciąg z Rejestru Państwowego Praw Rzeczowych do majątku;

- zaświadczenie o osobach (rodzinie) wydane przez organizację mieszkaniową, komitet dzielnicy lub inny upoważniony organ w sprawach rejestracji miejsca zamieszkania;

 - dokumenty sporządzone przez rzeczoznawcę dotyczące wyceny sprzedawanego gruntu;

 - dokumenty sporządzone przez rzeczoznawcę dotyczące wyceny nieruchomości;

 - zaświadczenie o braku zakazu sprzedaży lub zajęcia na majątku wg danych zawartych w Państwowym Rejestrze Praw do nieruchomości;

 -  zaświadczenie o braku zastawu podatkowego.

 Notariusz potwierdza czynność prawną przewidującą dowolne przejście praw własności do nieruchomości i obiekty o niezakończonej budowie, poza ich dziedziczeniem i darowizną, pod warunkiem przedstawienia dokumentu potwierdzającego wniesienie podatku dochodowego do budżetu przez osoby fizyczne, obliczonego wg ceny wskazanej w czynności prawnej, lecz nie niższej od wartości wyceny majątku określonej przez rzeczoznawcę zgodnie z aktami normatywno – prawnymi dotyczącymi wyceny majątku oraz  wskazanej w dokumencie potwierdzającym wartość wyceny.

W przypadku, gdy kupującym jest nierezydent (osoba fizyczna) to w celu zakupu nieruchomości zobowiązany jest do otwarcia w dowolnym upoważnionym ukraińskim banku rachunek inwestycyjny.

Obcokrajowiec   nieposiadający stałego miejsca zamieszkania na Ukrainie, może zakupić nieruchomość wyłącznie jako inwestor zagraniczny.

 Na Ukrainie istnieją specjalne zasady dokonywania inwestycji zagranicznych.

Rachunki inwestycyjne powinny być otwarte wyłącznie w upoważnionych  bankach ukraińskich, przy czym inwestycja zagraniczna powinna być dokonana w walucie wymienialnej I – grupy Klasyfikacji Narodowego Banku Ukrainy.

Na Ukrainie wprowadzono ograniczenie rozliczeń gotówkowych, na dzień dzisiejszy limit wynosi 150 000 hrywien.  

Notariusz po wykonaniu powyższych czynności i zgromadzeniu wymaganych prawem dokumentów potwierdza umowę kupna – sprzedaży, rejestruje prawo własności do nieruchomości w Państwowym Rejestrze Praw Własności i wydaje kupującemu –nierezydentowi egzemplarz umowy z odpowiednim wyciągiem z Państwowego Rejestru.

Za potwierdzenie umowy wnoszone są opłaty jak niżej:

-  usługi notarialne – cena  umowna;

 - opłata skarbowa ( 1% wartości przedmiotu umowy) – uiszczana jest przez strony;

 - opłata na obowiązkowe ubezpieczenie emerytalne (1 % wartości przedmiotu umowy – poza gruntem) – uiszczana przez kupującego;

 - podatek dochodowy od osób fizycznych ( 0% lub 5%) – uiszczany przez sprzedającego.

 

Notariusz Vira Bekisz

Uwaga: Osoby zainteresowane mogą skorzystać z usług notarialnych  zgłaszając sprawę drogą email: iei@iei.org.pl .

Konsultacje osobiste możliwe są po wcześniejszym ustaleniu terminów.

 

 



Powrót Wszystkie Aktualności