20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Wprowadzono składki (14-07-2014)


Składki na ubezpieczenie emerytalne przy zakupie waluty obcej

Wyjaśnienie Ministerstwa Dochodów i Opłat Ukrainy Nr 365, z dnia 01.07.2014 roku

Od 1 kwietnia 2014 roku obowiązuje Ustawa Ukrainy „ O zapobieganiu katastrofy finansowej i stworzenie warunków dla wzrostu gospodarczego Ukrainy”.

Pkt. 1 Rozdział II powyższej Ustawy przewiduje wniesienie zmian do Ustawy Ukrainy „ O opłacie na obowiązkowe ubezpieczenie emerytalne” poszerzając grono płatników podatków.

Zgodnie z pkt.5 art.1 Ustawy do płatników opłat na obowiązkowe państwowe ubezpieczenie emerytalne zalicza się osoby prawne i fizyczne prowadzące operacje zakupu waluty obcej w formie bezgotówkowej i/lub gotówkowej.

Narodowy Bank Ukrainy zabezpiecza organizację i kontrolę opłat (pobrania) składek na obowiązkowe państwowe ubezpieczenie emerytalne przy zakupie waluty obcej przez osoby prawne i/lub fizyczne .

 

W celu przestrzegania przez banki i instytucje finansowe nowych regulacji w piśmie Na 29-113/14630, z dnia 04.04.2014 roku Narodowy Bank Ukrainy wydał wyjaśnienie dotyczące zasad wpłat składki na obowiązkowe państwowe ubezpieczenie emerytalne przy zakupie waluty obcej :

- upoważnione banki naliczają, pobierają i przekazują opłatę na obowiązkowe ubezpieczenie emerytalne od wszystkich operacji zakupu waluty obcej przez osoby fizyczne i/lub prawne, jak również bank.

Banki żądają od klientów składających wniosek o zakup waluty złożenia pełnomocnictwa dla banku do przekazania do Funduszu Emerytalnego Ukrainy składki na obowiązkowe ubezpieczenie emerytalne w wysokości 0,5% od kwoty wyrażonej w hrywny przeznaczonej na zakup waluty obcej (bez uwzględnienie prowizji za taką operację.

- banki zobowiązane są do zmiany warunków umów na obsługę rozliczeniowo – kasową klientów i przewidzieć w nich, że w przypadku zakupu waluty obcej, klient udziela pełnomocnictw do naliczenia, pobrania i przekazania składki na obowiązkowe ubezpieczenie emerytalne;

 

Zgodnie z Kodeksem Podatkowym Ukrainy ppkt. 14.1.27 pkt. 14.1 art.14 – za koszty uważa się sumę dowolnych wydatków płatnika podatków w formie pieniężnej, materialnej lub niematerialnej poniesionych w celu prowadzenia działalności gospodarczej przez płatnika podatku, w wyniku których zmniejszana jest wartość aktywów lub zwiększane są zobowiązania w wyniku czego zmniejszany jest własny kapitał (poza zmianami kapitału w przypadku jego odebrania lub podziału przez właściciela).

Za działalność gospodarczą uważa się działalność osoby związaną z produkcją (przetworzeniem) i/lub sprzedażą towarów, wykonaniem robót, świadczeniem usług skierowaną na otrzymanie dochodu i prowadzoną przez taką osobę samodzielnie i/lub poprzez odrębne jednostki, a także poprzez dowolnie inną osobę działająca na rzecz pierwszej osoby, na podstawie umów komisu, pełnomocnictwa i agencyjnych (ppkt. 14.1.36 pkt. 14.1 art. 14 Kodeksu Podatkowego Ukrainy).

Zgodnie z ppkt. 153.1.4 pkt.153.1 art.153 Kodeksu Podatkowego Ukrainy do kosztów zalicza się koszty na opłatę na obowiązkowe państwowe ubezpieczenie emerytalne przy zakupie – sprzedaży w formie gotówkowej waluty obcej i innych obowiązkowych płatności związanych z nabyciem waluty obcej.

W ewidencji podatkowej koszty związane z operacjami w walucie obcej zaliczane są do innych kosztów operacyjnych i do składników kosztów w okresie w którym zostały poniesione (ppkt.”a” 138.10 art.138 Kodeksu Podatkowego Ukrainy).

 

Jednocześnie, suma zapłaconej przez płatnika podatku opłaty na obowiązkowe ubezpieczenie emerytalne przy zakupie waluty obcej zaliczana jest przez płatnika podatku przy określaniu opodatkowanego dochodu w składnikach innych kosztów operacyjnych pod warunkiem, że waluta obca przeznaczona jest do dokonania operacji gospodarczych.

 

W ppkt. 153.4.1 pkt.153.4 art.153 Kodeksu przewidziano, że nie zalicza się do dochodu i niepodległa opodatkowaniu podatkiem dochodowym dochód przedsiębiorstw których środki lub majątek pozyskany jest przez płatnika podatku w oparciu  o umowy komisu lub pełnomocnictwa.

Jednocześnie, zgodnie z ppkt. 153.4.2 pkt.153.4 art.153 Kodeksu nie zalicza się do kosztów środków lub majątku przekazanego płatnikowi podatku na podstawie umów komisu lub w oparciu o inne umowy cywilnoprawne , które nie przewidują przekazania praw własności do takiego majątku innej osobie.

Uwzględniając , że naliczenie, pobranie i przekazanie opłaty na obowiązkowe ubezpieczenie emerytalne przy zakupie bezgotówkowo waluty obcej odbywa się w baku (instytucji finansowej) z pełnomocnictwa klientów banku, kwoty pobranej opłaty i przekazanej na rachunku Państwowego Skarbu państwa Ukrainy nie są zaliczane do składników dochodów i wydatków przy określaniu przedmiotu opodatkowania podatkiem dochodowym banków (instytucji finansowych).

Przy czym, w przypadku spłaty opłaty od własnych operacji banku (w tym również z tytułu własnych umów zagranicznych i operacji zakupu waluty obcej na międzybankowym rynku walutowym Ukrainy w granicach limitów otwartej pozycji walutowej banku) , suma zapłaconej przez bank opłaty na obowiązkowe ubezpieczenie emerytalne uwzględniana jest do określenia dochodu opodatkowanego w składnikach innych kosztów operacyjnych.

Dyrektor Departamentu koordynacji norm i metodologii prac w sprawach podatkowych

N.J.Prywałowa

 



Powrót Wszystkie Aktualności