20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Sankcje za naruszenie (16-07-2014)


Sankcje za naruszenie zobowiązań gospodarczych

Wyższy Sąd Gospodarczy Ukrainy

Pismo informacyjne z dnia 01.07.2014 roku, Nr 01-06/841/2014

1. Dotyczy zastosowania odpowiedzialności za naruszenie zobowiązań pieniężnych:

-zobowiązanie pieniężne – to stosunek prawny, w którym jedna strona (dłużnik) zobowiązuje się zapłacić na rzecz drugiej strony (wierzyciela), a wierzyciel posiada prawo żądać od dłużnika wykonania tego obowiązku.

Do zobowiązań pieniężnych nie stosuje się regulacji ust.3 cz.2 art.231 Kodeksu Gospodarczego Ukrainy tj.

Art. 231. Wysokość sankcji karnych (Kodeks Gospodarczy Ukrainy)

1.Prawem dotyczącym wybranych rodzajów zobowiązań może być określa wysokość sankcji karnych, których zmiana przez strony jest niedopuszczalna.

2.W przypadku, gdy naruszono zobowiązanie gospodarcze, gdzie przynajmniej jedną ze stron jest podmiot gospodarowania należący do państwowego sektora gospodarki lub naruszenie związane jest z wykonaniem państwowego kontraktu, lub wykonanie zobowiązania finansowane jest z budżetu , bądź kredytu państwowego, sankcje karna stosowane są w przypadku, gdy inaczej nie przewidziano w ustawie, bądź w umowie w następującej wysokości:

-za naruszenie warunków zobowiązania dotyczących jakości  towarów (robót, usług) stosuje się karę w wysokości 20% wartości zbrakowanych ( brakujących) towarów (robót, usług);

-za naruszenie terminów wykonania zobowiązania stosuje się karę w wysokości 0,1% wartości towarów (robót, usług) przeterminowanego wykonania za każdy dzień , a za przeterminowane ponad 30 dni dodatkowo pobierana jest kara w wysokości 7% wskazanej wartości.

3.Ustawą może być wprowadzona wysokość sankcji karnych również za inne naruszenia wybranych rodzajów zobowiązań gospodarczych zaznaczonych w ust.2 niniejszego art.

4.W przypadku, gdy wysokość sankcji karnych nie została przewidziana prawem, sankcje stosuje się w wysokości przewidzianej w umowie.

Przy czym, wysokość sankcji może być wprowadzona w umowie w % od niewykonanej części zobowiązania lub w określonej kwocie lub % od kwoty zobowiązania niezależnie od stopnia jego wykonania lub wielokrotności wartości towarów (robót, usług).

5.W razie braku zgody między stronami dotyczącej wprowadzenia i wysokości sankcji karnych za naruszenie zobowiązania spór może być rozstrzygnięty w postępowaniu sądowym na wniosek zainteresowanej strony zgodnie z regulacjami niniejszego Kodeksu.

6. Sankcje karne za naruszenie zobowiązań pieniężnych wprowadzane są w % , których wysokość określana jest wg obrotowej stawki Narodowego Banku Ukrainy za cały okres korzystania ze środków obcych w przypadku, gdy inną wysokość nie przewidziano prawem lub w umowie.

7. Wysokość sankcji karnych stosowanych w wewnętrznych stosunkach gospodarczych za naruszenie zobowiązań określa odpowiedni podmiot gospodarowania – organizacja gospodarcza.

2) przy wykonaniu zobowiązań gospodarczych:

-obowiązek zapłaty sankcji karnej za niewykonanie zobowiązań nie jest zobowiązaniem w rozumieniu regulacji ust. 1 art. 509 Kodeksu Cywilnego Ukrainy.

Decyzja sądu o egzekucję sankcji karnej nie zmienia jej w zobowiązanie pieniężne, dlatego też przy odpowiednich stosunkach prawnych nie stosuje się ust. 2 art. 625 Kodeksu Cywilnego Ukrainy

(Postanowienie Nr 905/909/13 –г, z dnia 18.02.2014 roku).



Powrót Wszystkie Aktualności