20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Odprawa celna (13-12-2014)


Dotyczy przestrzegania norm czasowych odpraw celnych

Państwowa Służba Fiskalna Ukrainy w Piśmie Nr 13934/7/99-99-24-02-03-17, z dnia 05.12.2014 roku informuje:

 

 

Do kierowników urzędów celnych

W związku z pytaniami kierowanymi przez podmioty prowadzące zagraniczną działalność związanymi z przetrzymywaniem odpraw celnych towarów wyjaśnia:

Zgodnie z ust.1 art. 255 Kodeksu Celnego Ukrainy odprawa celna kończona jest w przeciągu czterech godzin od momentu przedstawienia do organu dochodów i opłat towarów, środków transportu o przeznaczeniu handlowym ( w przypadku, gdy zgodnie z Kodeksem towary, środki transportu o przeznaczeniu handlowym podlegają przedstawieniu), złożeniu deklaracji celnej lub dokumentu , który zgodnie z prawem ją zamienia oraz wszystkich wymaganych dokumentów i informacji przewidzianych w art. 257 i 335 Kodeksu Celnego Ukrainy.

Zaznaczony termin może być przekroczony w czasie wykonywania odpowiednich formalności wyłącznie w przypadkach przewidzianych w ust. 2 art. 255 Kodeksu Celnego.

Decyzja odmawiająca odprawy celnej podejmowana jest w granicach terminu wskazanego w art. 255 Kodeksu dla zakończenia odprawy celnej.

Brak podjęcia odmowy w określonym terminie uważa się za bezczynność, która może być zaskarżona wg zasad przewidzianych w Tytule 4 Kodeksu Celnego Ukrainy.

Zwracamy uwagę na bezwarunkowe przestrzeganie zaznaczonych regulacji Kodeksu przy sporządzaniu odprawy celnej towarów przemieszczanych przez granicę celną Ukrainy.

Zastępca  A.W. Makarenko

 

art. 255. Zakończenie odprawy celnej

1. Odprawy celne kończą się w ciągu 4 godzin od momentu przedstawienia w organie celnym towarów, środków transportu o przeznaczeniu komercyjnym podlegających odprawie celnej (w przypadku, gdy na podstawie niniejszego Kodeksu towary, środki transportu o przeznaczeniu komercyjnym podlegają przedstawieniu), złożenia deklaracji celnej lub dokumentu, który zgodnie z prawem ją zastępuje, oraz wszystkich wymaganych dokumentów i danych, przewidzianych w art. 257 i 335 niniejszego Kodeksu.

2. Termin, wskazany w ust. 1 niniejszego artykułu, może być przekroczony o czas wykonania odpowiednich formalności wyłącznie w przypadku:

1) wykonania formalności celnych poza miejscem położenia organu dochodów i opłat zgodnie z art. 247 niniejszego Kodeksu;

2) potwierdzonego pisemnego wniosku deklaranta lub osoby przez niego upoważnionej o złożenie na podstawie niniejszego Kodeksu, dodatkowych dokumentów lub informacji o operacji działalności zagranicznej lub cechach towaru;

3) przeprowadzenia badań (analiz, ekspertyz) prób i wzorów towarów w przypadku, gdy towary nie są wypuszczane zgodnie z ust. 21 art. 356 niniejszego Kodeksu;

4) wykrycia naruszeń zasad celnych, w przypadku, gdy towary nie są wypuszczane zgodnie z ust. 5 niniejszego artykułu;

5) zawieszenia odprawy celnej zgodnie z Ustawą Ukrainy „O państwowym nadzorze rynkowym i kontroli produkcji niespożywczej”;

6) złożenie dodatkowych dokumentów zgodnie z ust. 3 art. 53 niniejszego Kodeksu, w granicach przewidzianego w nim terminu, bieg którego zawiesza się z momentem otrzymania przez urząd celny (punkt celny) takich dokumentów, bądź odmowy deklaranta lub upoważnionej przez niego osoby ich złożenia;

7) wstrzymanie odprawy celnej zgodnie z art. 399 і 400 niniejszego Kodeksu.

3. W przypadku, gdy towar deklarowany jest z wykorzystaniem wstępnej lub cyklicznej deklaracji celnej, odprawa celna z tymi deklaracjami kończy się w terminie nieprzekraczającym 4 roboczych godzin od chwili ich złożenia.

4. Nie dopuszcza się przekraczania terminu zaznaczonego w ust.1 niniejszego art., w związku z prowadzeniem przez organy śledcze i jednostki wewnętrznego bezpieczeństwa organów dochodów i opłat specjalnych operacji, kontroli i innych działań nie będących operacjami wykonywanymi w ramach procedur kontroli celnej.

5. Odprawę celną uważa się za zakończoną po wykonaniu wszystkich formalności celnych określonych w niniejszym Kodeksie zgodnie ze zgłoszonym reżimem celnym, co potwierdza organ dochodów i opłat poprzez postawienie odpowiednich zabezpieczeń celnych (w tym również przy pomocy technologii informacyjnych), innych uwag na deklaracji celnej lub dokumencie, który zgodnie z prawem ją zamienia, a także na dokumentach dotyczących towarów i towarowo – transportowych w razie ich złożenia w formie papierowej.

6. Przy wykryciu naruszeń przepisów celnych, organ dochodów i opłat wypuszcza towary przed zakończeniem rozpatrywania sprawy o takie naruszenia pod warunkiem, że:

1) towary takie nie podlegają konfiskacie i nie będą potrzebne w procesie postępowania w sprawie jako dowody;

2) deklarant uiszcza opłaty celne lub zabezpiecza ich zapłatę, zgodnie z Rozdziałem X niniejszego Kodeksu.

art. 257. Procedura deklarowania

1. Deklarowanie odbywa się poprzez zgłoszenie wg określonej formy (pisemnie, ustnie, poprzez dokonanie czynności) ścisłych danych o towarach, celu ich przemieszczania przez granicę celną Ukrainy, a także informacji niezbędnych dla wykonania kontroli celnej i odprawy celnej. Przy zastosowaniu formy pisemnej deklarowania mogą być wykorzystywane zarówno dokumenty w formie elektronicznej, jak i dokumenty w postaci papierowej.

2. Deklarowanie elektroniczne odbywa się z wykorzystaniem elektronicznej deklaracji celnej, potwierdzonej elektronicznym podpisem cyfrowym, oraz innych dokumentów elektronicznych lub ich szczegółowych danych, w przypadkach przewidzianych prawem.

3. Deklaracja celna i inne dokumenty, których złożenie do organów dochodów i opłat przewidziano w niniejszym Kodeksie, sporządzone w postaci papierowej i w formie dokumentów elektronicznych, posiadają jednakową moc prawną.

4. W systemie centralnego organu władzy wykonawczej zabezpieczającego tworzenie i realizację państwowej polityki podatkowej i celnej, tworzone jest akredytowane centrum certyfikacji kluczy, który bezpłatnie świadczy usługi zaznaczonego centralnego organu władzy wykonawczej na poziomie regionalnym i miejscowym oraz dla przedsiębiorstw wszystkie wymagane usługi w zakresie elektronicznego cyfrowego podpisu.

5. Format deklaracji celnych, składanych w formie dokumentu elektronicznego, oparty jest na międzynarodowych standardach elektronicznej wymiany danych.

6. Warunki i zasady deklarowania, wykaz danych niezbędnych dla przeprowadzenia kontroli celnej i odprawy celnej, określa niniejszy Kodeks. Regulacje o deklaracjach celnych i formach tych deklaracji zatwierdza Gabinet Ministrów Ukrainy, a zasady wypełniania takich deklaracji i innych dokumentów, stosowanych podczas odprawy celnej towarów, środków transportu o przeznaczeniu komercyjnym - centralny organ władzy wykonawczej tworzący i realizujący państwową politykę podatkową i celną.

7. Wykaz informacji, podlegających wniesieniu do deklaracji celnych, ograniczony jest wyłącznie do tych danych, które są niezbędne do celów pobrania opłat celnych, tworzenia statystyki celnej, a także dla zabezpieczenia przestrzegania wymogów niniejszego Kodeksu i innych aktów prawnych.

8. Odprawa celna towarów, środków transportu o przeznaczeniu komercyjnym, dokonywana jest przez organ dochodów i opłat na podstawie deklaracji celnej, do której deklarant, w zależności od formalności celnych, przewidzianych w niniejszym Kodeksie dla reżimów celnych, i zadeklarowanego [wnioskowanego] celu przemieszczania, wnoszone są następujące informacje, w tym również w formie kodów:

1) wnioskowany reżim celny, typ deklaracji i informacji o szczegółach przemieszczania;

2) informacje o deklarancie, osobie upoważnionej składającej deklarację, wysyłającym, odbiorcy, przewoźniku towarów i stronie umowy (kontraktu) działalności zagranicznej lub innego dokumentu, wykorzystywanego w międzynarodowej praktyce zamiast umowy (kontraktu), a w przypadku, gdy umowa (kontrakt) działalności zagranicznej została zawarta na podstawie umowy pośrednictwa - również o innej, poza stronami umowy (kontraktu) zagranicznej działalności, stronie takiej umowy pośrednictwa;

3) dane o nazwie krajów wysyłki i przeznaczenia;

4) dane o środkach transportu o przeznaczeniu komercyjnym, wykorzystywanych do międzynarodowych przewozów towarów i/lub ich przewozu przez obszar celny Ukrainy pod kontrolą celną, oraz o kontenerach;

5) informacje o towarach:

a) nazwa;

b) zwykły opis handlowy, dający możliwość identyfikacji i klasyfikacji towaru;

c) marka handlowa i producent towarów (w przypadku występowania w dokumentach towarzyszących towarom i dokumentach handlowych);

d) kod towaru zgodny z Ukraińskim Klasyfikatorem Towarów w Zagranicznej Działalności Gospodarczej;

e) nazwa kraju pochodzenia towarów (w przypadku występowania);

f) opis opakowania (ilość, rodzaj);

g) ilość w kg (waga brutto i waga netto) oraz innych jednostek miary;

h) wartość fakturowa towarów;

i) wartość celna towarów i metoda jej określania;

j) dane o upoważnionych bankach deklaranta;

k) wartość statystyczna towarów;

6) informacje o naliczonych celnych i innych opłatach, a także zastosowania środków zabezpieczających ich spłatę:

a) stawki opłat celnych;

b) zastosowanie ulg w zapłacie opłat celnych;

c) kwoty opłat celnych;

d) oficjalny kurs waluty Ukrainy do waluty obcej, w której sporządzone są rachunki określony zgodnie z art. 31 niniejszego Kodeksu;

e) sposób i szczegóły naliczenia i wniesienia opłat celnych;

f) sposób zabezpieczenia uiszczenia opłat celnych (w przypadku zastosowania środków zabezpieczających ich zapłatę);

7) dane o umowie (kontrakcie) działalności zagranicznej lub inny dokument, wykorzystywany w międzynarodowej praktyce zamiast umowy (kontraktu), i jego podstawowe warunki;

8) dane potwierdzające przestrzeganie przewidzianych prawem zakazów i ograniczeń dotyczących przemieszczania towarów przez granicę celną Ukrainy;

9) dane o dokumentach przewidzianych w art. 335 ust. 3 niniejszego Kodeksu;

10) pomocniczy numer deklaracji (na życzenie deklaranta).

9. Organ dochodów i opłat nie mają prawa żądać wnoszenia do deklaracji celnej innych danych, niż wskazane w niniejszym artykule .

10. Wykaz towarów, niepodlegających obowiązkowi pisemnego deklarowania, określa niniejszy Kodeks i inne akty prawne Ukrainy.

art. 335. Złożenie dokumentów i informacji, niezbędnych dla kontroli celnej

1. Podczas przemieszczania towarów, środków transportu o przeznaczeniu komercyjnym przez granicę celną Ukrainy deklarant, osoba przez niego upoważniona lub przewoźnik w zależności od rodzaju transportu, którym dokonywany jest przewóz towarów, składają do organu dochodów i opłat w formie papierowej lub elektronicznej następujące dokumenty i dane:

1) przy przewozie transportem samochodowym:

a) dokumenty na środek transportu, w szczególności te, które zawierają informacje o jego rejestracji państwowej (przynależność krajowa);

b) dokumenty transportowe (przewozowe) (międzynarodowe specyfikacje transportowo - towarowe);

c) określony aktami Światowego Związku Pocztowego dokument towarzyszący międzynarodowym przesyłkom pocztowym (w przypadku ich posiadania);

d) dokumenty komercyjne (w przypadku ich posiadania) na towary przewożone, zawierające dane m. in. nazwę i adres przewoźnika, adres kraju wysyłki i kraju przeznaczenia towarów, nazwę i adresy nadawcy (lub sprzedawcy) oraz odbiorcy towarów;

e) informacje o ilości miejsc ładunkowych i rodzaju opakowania;

f) nazwę towarów;

g) wagę brutto towarów (w kg) lub ilość towarów (w m³), poza ładunkami wielkogabarytowymi;

2) przy przewozie transportem wodnym:

a) deklarację generalną zawierająca, m. in. nazwę i opis statku, dane o jego rejestracji i przynależności narodowej, nazwisko kapitana, nazwisko i adres agenta statku;

b) deklarację o towarze, zawierająca m. in. informacje o nazwie portów wysyłki, portów zawinięcia statku, załadunku i wyładunku towarów, pierwszego portu wysyłki towarów, portu wyładunku towarów pozostających na pokładzie, wykaz konosamentów lub innych dokumentów, potwierdzających posiadanie i treść umowy przewozu morskiego (rzecznego), ilość miejsc ładunku towarów, opis i rodzaj opakowania towarów, podlegających wyładunkowi w danym porcie;

c) deklarację zapasów (żywności i sprzętu statku), zawierającą w szczególności informacje o nazwie zapasów w posiadanych na statku i ich ilości;

d) deklarację o osobistych rzeczach załogi statku;

e) rola statku, zawierająca informacje o ilości i składzie członków załogi podczas przybycia i odprawy statku, w szczególności nazwiska, imiona, obywatelstwo, stanowisko lub stopień, datę i miejsce urodzenia, rodzaj i numer dokumentu zaświadczającego o osobie;

f) listę pasażerów zawierająca informację o pasażerach podczas przybycia i odprawy statku, w szczególności ilość pasażerów na statku, nazwiska, imiona, obywatelstwo, datę i miejsce urodzenia, porty zaokrętowania i wysiadania;

g) określony w aktach Światowego Związku Pocztowego dokument towarzyszący międzynarodowym przesyłkom pocztowym (w przypadku ich posiadania);

h) dokumenty transportowe (przewozowe) na towary (w przypadku ich posiadania), zawierające w szczególności informacje o ogólnej ilości towarów, ilości miejsc ładunkowych, nazwach towarów, rodzajach opakowania;

i) dokumenty handlowe (w przypadku ich posiadania) na towary i dane o rozmieszczeniu towarów na pokładzie statku;

j) informacje o posiadaniu (braku) na pokładzie statku towarów, których wwóz na obszar celny Ukrainy jest zabroniony lub ograniczony, w tym cenności walutowe posiadane przez członków załogi, środki lekarskie, w skład których wchodzą silnie działające środki narkotyczne, psychotropowe i substancje trujące;

k) informacje o posiadaniu (braku) na pokładzie statku niebezpiecznych towarów, broni, amunicji;

3) przy przewozie transportem lotniczym:

a) standardowy dokument przewoźnika, przewidziany w zawartych zgodnie z prawem umowach międzynarodowych w sektorze lotnictwa cywilnego (deklaracja generalna);

b) dokumenty zawierające informacje o towarach przewożonych na pokładzie (informacje ładunkowe, lotnicze specyfikacje towarowe);

c) dokument, zawierający informacje o zaopatrzeniu (żywność i sprzęt pokładowy) i o ilości zapasów (zapasy pokładowe), załadowanych na pokład statku i wyładowanych z niego;

d) dokumenty transportowe (przewozowe);

e) dokumenty handlowe (w przypadku posiadania ich przez przewoźnika) na przewożone towary;

f) określony w aktach Światowego Związku Pocztowego dokument towarzyszący międzynarodowym przesyłkom pocztowym (w przypadku ich posiadania);

g) informacje o znakach przynależności państwowej i znakach rejestracyjnych statku, numer rejsu, trasy przelotu, punkt wylotu i punkt przybycia statku;

h) informacje o nazwie przedsiębiorstwa (organizacji, instytucji), eksploatującego statek oraz ilości członków załogi;

i) listę pasażerów z zaznaczeniem ich ilości na statku, nazwisk i inicjałów, miejsc wsiadania i wysiadania, informację dotycząca bagażu pasażerów (informacja pasażerska);

j) nazwę towarów, numery specyfikacji towarowych, ilość miejsc wg każdej specyfikacji, miejsc załadunku i miejsc wyładunku towarów;

k) informacje o posiadaniu (braku) na pokładzie statku towarów, których wwóz na obszar celny Ukrainy jest zabroniony lub ograniczony, w tym cenności walutowe posiadane przez członków załogi, środki lekarskie, w skład których wchodzą silnie działające środki narkotyczne, psychotropowe i substancje trujące;

l) informacje o posiadaniu (braku) na pokładzie statku towarów niebezpiecznych, broni, amunicji;

4) przy przewozie transportem kolejowym:

a) dokumenty transportowe (przewozowe);

b) informację przekazywaną na ruchomy skład kolejowy;

c) dokument potwierdzający posiadanie zapasów (w przypadku ich posiadania);

d) określony w aktach Światowego Związku Pocztowego dokument towarzyszący międzynarodowym przesyłkom pocztowym (w przypadku ich posiadania);

e) dokumenty handlowe (w przypadku ich posiadania przez przewoźnika) na przewożone towary;

5) przy przemieszczaniu rurociągami i liniami przesyłu energii elektrycznej:

a) umowę handlu zagranicznego (kontrakt) lub inne dokumenty, potwierdzające prawo władania, korzystania i/lub dysponowania towarami;

b) akt przyjęcia - przekazania towarów lub zaświadczenie, potwierdzające ilość towarów;

c) dokumenty handlowe i towarzyszące (w przypadku ich posiadania przez właściciela rurociągów, linii przesyłu energii elektrycznej) na towary przemieszczane przez granicę celną Ukrainy, a w momencie odprawy celnej - rachunek - fakturę;

d) nazwę i adres osoby wysyłającej towary;

e) nazwę i adres odbiorcy towarów;

f) dokumenty (zezwolenia, certyfikaty), potwierdzające wskaźniki towaru.

2. Niezależnie od rodzaju transportu, którym dokonuje się przemieszczania towarów podczas przybycia towarów do punktu przekraczania granicy państwowej Ukrainy, przekazuje się dokumenty (informacje) lub ich szczegółowe dane, w tym również przy pomocy środków technologii informacyjnych (lub w formie dokumentu elektronicznego), które potwierdzają przestrzeganie zakazów i/lub ograniczeń zgodnie z prawem Ukrainy odnośnie przekraczania towarów przez granicę celną Ukrainy, z wyjątkiem tych, które są wymagane wyłącznie do umieszczenia towarów w reżimie celnym.

3. Wraz z deklaracją celną, do organu dochodów i opłat dostarcza się rachunek lub inny dokument, określający wartość towaru oraz, w przypadkach przewidzianych w niniejszym Kodeksie, deklarację wartości celnej.

Wg zasad przewidzianych w niniejszym Kodeksie w deklaracji celnej deklarant lub osoba przez niego upoważniona zaznacza informacje o:

1) dokumenty potwierdzające pełnomocnictwa osoby składającej deklarację celną;

2) umowę handlu zagranicznego (kontrakt) lub inne dokumenty, potwierdzające prawo władania, korzystania i/lub dysponowania towarami;

3) dokumenty transportowe (przewozowe);

4) dokumenty handlowe posiadane przez osobę składającą deklarację;

5) w razie konieczności - dokumenty potwierdzające przestrzeganie środków pozataryfowej regulacji zagranicznej działalności gospodarczej;

6) dokumenty potwierdzające przestrzeganie ograniczeń, powstających w związku z zastosowaniem środków ochronnych, antydumpingowych i kompensacyjnych (w przypadku istnienia takich ograniczeń);

7) w przypadkach przewidzianych w niniejszym Kodeksie - dokumenty potwierdzające kraj pochodzenia towaru;

8) w razie konieczności - dokumenty potwierdzające zapłatę i/lub zabezpieczenie uiszczenia opłat celnych;

9) w razie konieczności - dokumenty potwierdzające prawo do ulg w zakresie opłat celnych, do zastosowania całkowitego lub częściowego zwolnienia z uiszczenia opłat celnych, zgodnie z wybranym reżimem celnym;

10) w razie konieczności - dokumenty potwierdzające zmianę terminów uiszczenia opłat celnych;

11) w razie konieczności - dokumenty potwierdzające deklarowaną wartość celną towarów i wybraną metodę jej wyznaczania zgodnie z art. 53 niniejszego Kodeksu.

4. Podczas składania do organu dochodów i opłat wstępnego zawiadomienia o zamiarze dokonania przemieszczania towarów, środków transportu o przeznaczeniu komercyjnym przez państwową granicę Ukrainy, do organu dochodów i opłat dostarcza się następujące dokumenty i/lub informacje, w tym również przy pomocy środków technologii informacyjnych:

1) dla wwozu towarów na obszar celny Ukrainy:

a) zgłoszenie, wg określonego wzoru zamiaru dokonania wwozu towarów na obszar celny Ukrainy (wstępne zawiadomienie lub wstępna deklaracja celna);

b) informacje o nazwie, ilości oraz wartość towarów planowanych do wwozu na obszar celny Ukrainy;

c) rodzaj transportu, przy pomocy którego planuje się dokonanie wwozu towarów na obszar celny Ukrainy;

d) nazwę punktu przekraczania granicy państwowej Ukrainy (organu dochodów i opłat), przez który planuje się wwóz towarów;

e) informacje o dokumentach, potwierdzających przestrzeganie wprowadzonych zgodnie z prawem zakazów i/lub ograniczeń, dotyczących przepuszczania towarów przez granicę celną Ukrainy;

2) dla wywozu towarów z obszaru celnego Ukrainy - zgłoszenie celne towarów lub dokumenty towarzyszące towarom w przypadkach przewidzianych w niniejszym Kodeksie, składane do organu dochodów i opłat do kontroli celnej.