20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Kompromis podatkowy (16-01-2015)


Ustawa Ukrainy

O wniesieniu zmian do Kodeksu Podatkowego Ukrainy dotyczących szczegółów uściślania zobowiązań podatkowych z podatku dochodowego od przedsiębiorstw i podatku VAT w razie zastosowania kompromisu podatkowego

I. Rozdział XX „ Postanowienia przejściowe „Kodeksu Podatkowego Ukrainy  uzupełnić o podrozdział 92 o następującej treści:

„ Podrozdział 92. Szczegóły uściślania zobowiązań podatkowych z podatku dochodowego przedsiębiorstw i podatku VAT w czasie stosowania kompromisu podatkowego

1. Kompromis podatkowy – procedura zwolnienia z odpowiedzialności prawnej płatników podatków i/lub ich osób funkcyjnych (służbowych) za zaniżenie zobowiązań podatkowych z podatku dochodowego od przedsiębiorstw i/lub podatku  VAT za dowolny okres podatkowy do 1 kwietnia 2014 roku z uwzględnieniem terminów przedawnienia określonych w art. 102 niniejszego Kodeksu.

Płatnik podatków, który zdecydował się skorzystać z procedury kompromisu podatkowego w czasie ważności kompromisu podatkowego za takie okresy podatkowe posiada prawo złożyć odpowiednie uściślone rozliczenia zobowiązań podatkowych z podatku dochodowego od przedsiębiorstw i/lub podatku VAT , w którym określa sumę zawyżenia kosztów wliczanych przy określaniu przedmiotu opodatkowania podatkiem dochodowym od przedsiębiorstw i/lub sumę zawyżenia kredytu podatkowego (zwrotu z budżetu) podatku VAT.

Uściślone rozliczenia zobowiązań podatkowych z podatku dochodowego od przedsiębiorstw i/lub podatku VAT składane są wg wzoru określonego przez centralny organ władzy wykonawczej zabezpieczający tworzenie państwowej polityki finansowej.

Wraz z uściślonym rozliczeniem składa się wykaz (opis) transakcji gospodarczych wobec których dokonano uściśleń wskaźników deklaracji podatkowej.

Przypadki uściśleń rozliczeń zobowiązań podatkowych zgodnie z niniejszym Podrozdziałem nie dotyczą regulacji art. 50 niniejszego Kodeksu.

Przy składaniu uściślonych rozliczeń zobowiązań podatkowych w celu zastosowania kompromisu podatkowego nie uwzględnia się sum korekt kredytu podatkowego podatku VAT i/lub kosztów wliczanych przy obliczaniu przedmiotu opodatkowania podatkiem dochodowym wskazanych w uściślonych rozliczeniach, które jednocześnie odpowiadają następującym warunkom:

1) zostały złożone wg zasad przewidzianych w art. 50 Kodeksu , po 1 kwietniu 2014 roku;

2) uściślają wskaźniki deklaracji podatkowych za okresy sprawozdawcze (podatkowe) następujące do 1 kwietniu 2014 roku;

3) w wyniku złożenia takich uściślających rozliczeń zostały zmniejszone zobowiązania podatkowe (zwiększony wynik ujemny) z podatku dochodowego lub podatku VAT za takie okresy sprawozdawcze (podatkowe).

U płatników podatków w wyniku zastosowania kompromisu podatkowego nie mogą powstać zwiększenia pomyłkowo i/lub  nadwyżki zapłaconych zobowiązań pieniężnych.

2.Suma zaniżonego zobowiązania podatkowego z podatku dochodowego od przedsiębiorstw i/lub podatku VAT płacona jest w wysokości 5% takiej sumy.

Przy czym, 95% sumy zaniżonego zobowiązania podatkowego z podatku dochodowego od przedsiębiorstw i/lub podatku VAT uważa się za zapłacone i nie są stosowane kary i odsetki.

Suma zapłaconego zobowiązania podatkowego z podatku dochodowego i/lub podatku VAT w wysokości 95% w związku z zastosowanie kompromisu podatkowego nie uwzględniana jest do określania przedmiotu opodatkowania podatkiem dochodowym od przedsiębiorstw.

3.Procedura osiągnięcia kompromisu podatkowego trwa nie dłużej niż 70 dni kalendarzowych od dnia następującego po dniu złożenia uściślającego rozliczenia.

Złożenie przez płatnika podatków uściślającego rozliczenia za okresy wobec których nie została przeprowadzona kontrola dokumentów, może stanowić podstawę do przeprowadzenia pozaplanowej kontroli dokumentów zgodnie z procedurą kompromisu podatkowego.

W terminie 10 dni roboczych od dnia następującego po dniu złożenia uściślającego rozliczenia, organ kontroli podejmuje decyzję dotyczącą konieczności przeprowadzenia pozaplanowej kontroli dokumentów, o czym powiadamia płatnika podatków wg zasad przewidzianych w art. 42 niniejszego Kodeksu.

Pozaplanowa kontrola dokumentów odbywa się wyłącznie w sprawach  dotyczących kosztów wliczanych przy określaniu przedmiotu opodatkowania podatkiem dochodowym od przedsiębiorstw i/lub sumy zawyżenia kredytu podatkowego z podatku VAT , w granicach procedury osiągnięcia kompromisu podatkowego.

W przypadku, gdy organ kontroli powiadomił płatnika podatków o baku konieczności przeprowadzenia pozaplanowej kontroli dokumentów, sumę zadeklarowanych zobowiązań uważa się za uzgodnioną.

W razie podjęcia decyzji o konieczności przeprowadzenia pozaplanowej kontroli dokumentów organ kontroli przeprowadza taką kontrolę i w jej wyniku:

1) podejmuje decyzję (zawiadomienie) podatkowe w razie wykrycia naruszeń przez płatnika podatków prawa podatkowego, spłata zobowiązania pieniężnego następuje w wysokości przewidzianej w pkt.2 niniejszego Podrozdziału;

2) sporządza zaświadczenie w razie braku takich naruszeń, potwierdza prawomocność określenia sum zobowiązań podatkowych w uściślonym rozliczeniu.

Zawiadomienie podatkowe (decyzję) lub zaświadczenie organ kontroli przesyła do płatnika podarku wg zasad przewidzianych w art. 42 i art.58 niniejszego Kodeksu.

4.Uściślenie przez płatnika podatków zobowiązań podatkowych poprzez złożenie uściślonego rozliczenia zgodnie z niniejszym Podrozdziałem nie wpływa na wysokość zobowiązań podatkowych jego kontrahentów.

5.Płatnik podatków uiszcza zobowiązania podatkowe określone w uściślonym rozliczeniu i/lub decyzji podatkowej (zawiadomieniu) w wysokości przewidzianej w pkt.2 niniejszego Podrozdziału w terminie 10 dni kalendarzowych następujących po dniu uzgodnienia.

Za dzień uzgodnienia uważa się dzień otrzymania zawiadomienia o braku konieczności przeprowadzenia pozaplanowej kontroli dokumentów, a w razie podjęcia decyzji o konieczności przeprowadzenia pozaplanowej kontroli dokumentów – dzień otrzymania zaświadczenia potwierdzającej prawomocność określenia sum zobowiązań podatkowych w uściślonym rozliczeniu lub dzień otrzymania powiadomienia ( decyzji) podatkowej podjętej w wyniku takiej kontroli.

6. W przypadku, gdy płatnik podatków rozpoczyna procedurę administracyjnego i/lub sądowego zaskarżania zawiadomienia (decyzji) podatkowej podjętej przez organ kontroli w wyniku pozaplanowej kontroli dokumentów zgodnie z niniejszym Podrozdziałem nie stosuje się kompromisu podatkowego.

7.Procedura kompromisu podatkowego wprowadzona niniejszym Podrozdziałem dotyczy również nieuzgodnionych sum zobowiązań podatkowych z podatku dochodowego od przedsiębiorstw i/lub podatku VAT określonych w decyzjach podatkowych (zawiadomieniach) wobec których trwa procedura sądowego i/lub administracyjnego zaskarżania , a także w przypadku, gdy płatnik podatków otrzymał decyzję (zawiadomienie) podatkowe, w której zobowiązania podatkowe nie zostały uzgodnione zgodnie z regulacjami niniejszego Kodeksu.

Osiągnięcie kompromisu podatkowego w takim przypadku odbywa się na wniosek  zamiaru osiągnięcia kompromisu podatkowego  złożonego przez płatnika podatków w formie pisemnej do organu kontroli .

W takich przypadkach za dzień uzgodnienia przez płatnika podatków zobowiązań podatkowych określonych w decyzji (zawiadomieniu) podatkowej uważa się dzień złożenia takiego wniosku do odpowiedniego organu kontroli.

W razie braku spłaty przez płatnika podatków takiego zobowiązania podatkowego w sumie określonej w pkt. 2 niniejszego Podrozdziału, zobowiązanie podatkowe uważa się za nieuzgodnione.

Procedura kompromisu podatkowego dotycząca wysokości i terminów spłaty zaniżonego zobowiązania podatkowego z podatku dochodowego od przedsiębiorstw i/lub podatku VAT wprowadzona niniejszym Podrozdziałem , dotyczy również przypadków, gdy u płatnika podatków niezależnie od procedury kompromisu podatkowego decyzją organu kontroli została rozpoczęta kontrola dokumentów lub został sporządzony protokół (akt) z wyników takiej kontroli.

W takich przypadkach płatnik podatków posiada prawo złożenia do organu kontroli wyznaczającego kontrolę dokumentów lub sporządzającego akt z wyników takiej kontroli odpowiednie uściślające rozliczenia zobowiązań podatkowych do deklaracji podatkowych za okresy sprawozdawcze wg zasad określonych w pkt.1 niniejszego Podrozdziału.

8. Kompromis podatkowy uważa się za osiągnięty po spłacie przez płatnika podatków uzgodnionych zobowiązań podatkowych zgodnie z niniejszym Podrozdziałem.

Po osiągnięciu kompromisu podatkowego zgodnie z niniejszym Podrozdziałem zobowiązania takie nie podlegają zaskarżeniu i ich wysokość nie może być zmniejszona w innych okresach podatkowych.

9. W razie osiągnięcia kompromisu podatkowego kontrole dotyczące podatku dochodowego od przedsiębiorstw i/lub podatku VAT z uzgodnionych transakcji w kolejnych okresach z zaznaczonych podatków nie są prowadzone przez organy kontroli.

10. Czyny , popełnione przez płatnika podatków lub jego osoby funkcyjne (służbowe) , które doprowadziły do zaniżenia jego zobowiązań podatkowych z podatku dochodowego od przedsiębiorstw i/lub podatku VAT , w przypadku, gdy takie zobowiązania zostały uściślone wg procedury zastosowania kompromisu podatkowego i zostały zapłacone do budżetów, nie uważa się za umyślne uchylanie się do spłaty podatków, opłat (obowiązkowych płatności).

11. Kompromis podatkowy z uwzględnieniem terminów przedawnienia zgodnie z art. 102 niniejszego Kodeksu stosuje się do czynności prawnych, które powstały do 1 kwietnia 2014 roku i dotyczą wyłącznie zobowiązań podatkowych z podatku dochodowego od przedsiębiorstw i/lub podatku VAT niezależnie od tego prowadzona była kontrola czy też nie przez organy kontroli za takie okresy.

12. Płatnicy podatków w celu zastosowania kompromisu podatkowego posiadają prawo złożenia uściślających rozliczeń lub wniosek zgodnie z regulacjami niniejszego Podrozdziału, w terminie 90 dni kalendarzowych od dnia wejścia w życie niniejszego Podrozdziału”.

II. Postanowienia końcowe

1.Niniejsza Ustawa wchodzi w życie od następnego dnia od dnia jej opublikowania.

2. Do zatwierdzenia wzoru uściślającego rozliczenia w celu zastosowania kompromisu podatkowego płatnik podatków posiada prawo złożenia uściślającego rozliczenia wg obowiązującego w czasie złożenia wzoru,  w formie odrębnego dokumentu z wyjaśnieniem motywów jego złożenia w celu zastosowania kompromisu podatkowego i z wykazem (opisem) transakcji, wobec których dokonano uściślenia wskaźników deklaracji podatkowej.

3.Wnieść zmiany do następujących aktów prawnych Ukrainy:

1)art. 1631 Kodeksu Wykroczeń Administracyjnych  uzupełnić o ust.3 o następującej treści:

„Czyny, przewidziane w ust.1 i 2 niniejszego art. nie uważa się za wykroczenie przez płatnika podatków wprowadzonego wg zasad prowadzenia ewidencji podatkowej, w przypadku, gdy płatnik podatków osiągnął kompromis podatkowy zgodnie z Podrozdziałem 92 Rozdział XX „Postanowienia końcowe„ Kodeksu Podatkowego Ukrainy”;

2) art. 212 Kodeksu Karnego Ukrainy uzupełnić o ust.5 o następującej treści:

„5.Czyny, przewidziane w ust.1 – 3 niniejszego art. nie uważa się za umyślne uchylanie się od spłaty podatków, opłat (obowiązkowych płatności), w przypadku, gdy płatnik podatków osiągnął kompromis podatkowy zgodnie z Podrozdziałem 92 Rozdział XX „ Postanowienia końcowe” Kodeksu Podatkowego Ukrainy”.

3) Rozdział VIII „ Postanowienia końcowe i przejściowe” Kodeksu Sądownictwa Administracyjnego Ukrainy uzupełnić o pkt.112 o następującej treści:

„11-2. Podstawą do porozumienia stron w dowolnym etapie procesu jest osiągnięcie kompromisu podatkowego dotyczącego spłaty zobowiązań podatkowych z podatku VAT i podatku dochodowego od przedsiębiorstw zgodnie z Podrozdziałem 92 Rozdział XX „ Postanowienia końcowe” Kodeksu Podatkowego Ukrainy”.

4) w art. 284 Kodeksu Karno – Procesowego Ukrainy :

ust.1 uzupełnić o pkt. 9 o następującej treści:

„9) wobec zobowiązań podatkowych osoby, która dokonała czynów przewidzianych w art. 212 Kodeksu Karnego Ukrainy, został osiągnięty kompromis podatkowy zgodnie z Podrozdziałem 92 Rozdział XX „ Postanowienia końcowe” Kodeksu Podatkowego Ukrainy”;

ust.2 uzupełnić o pkt.3 o następującej treści:

„3) osiągnięto kompromis podatkowych w sprawach karnych przewidziane w art. 212 Kodeksu Karnego Ukrainy, zgodnie z Podrozdziałem 92 Rozdział XX „Postanowienia końcowe” Kodeksu Podatkowego Ukrainy”;  

ust.2 po  liczbie „4” uzupełnić o cyfrę „9”;

Ust.2 po cyfrze „8” uzupełnić cyfrą „9”, a słowo i cyfrę „pkt. 2”zamienić słowami i cyframi „ pkt.2,3”.

4.Gabinet Ministrów Ukrainy w terminie miesiąca od dnia wejścia w życie niniejszej Ustawy:

- doprowadzi własne akty normatywno – prawne do zgodności z niniejszą Ustawą;

-zabezpieczy przyjęcie aktów normatywno – prawnych nieodzownych do realizacji niniejszej Ustawy;

- zabezpieczy przegląd i dostosowanie przez centralne organy władzy wykonawczej ich aktów normatywno – prawnych do zgodności z niniejszą Ustawą.

Prezydent Ukrainy P.Poroszenko

m. Kijów, Nr 63-VIII, z dnia 25 grudnia 2014 roku



Powrót Wszystkie Aktualności