20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Alimenty z Polski (13-12-2014)


Alimenty  z Polski zgodnie z prawem Ukrainy

Zgodnie z nakazem Ministerstwa Sprawiedliwości Ukrainy Nr 121/5, z dnia 29.12.2006 „O zatwierdzeniu Instrukcji o wykonaniu na Ukrainie Konwencji o ściągnięciu alimentów z zagranicy”, zarejestrowanej w Ministerstwie Sprawiedliwości Ukrainy Nr 1390/13264, z dnia 2006 wniosek o uznanie i wykonanie decyzji sądu Ukrainy o ściągnięcie alimentów z innego państwa składany jest przez powoda lub pisemnie upoważnioną do tego osobę.

Do wniosku dołączana jest prośba o uznanie i wykonanie decyzji o ściągnięcie alimentów na podstawie Konwencji o ściągnięciu alimentów z zagranicy.

Prośba powinna zawierać następujące dane:

a) pełne nazwisko, imię pozwanego (dłużnika), datę urodzenia, obywatelstwo i o ile są znane powodowi, jego adres z ostatnich pięciu lat, rodzaj i miejsce pracy, i jeżeli to możliwe jego zdjęcie;

b) informacje o stanie finansowym i okolicznościach rodzinnych dłużnika, w tym również informację o posiadanym majątku;

c) dowolnie inna informacja, która może sprzyjać ustaleniu pobytu dłużnika, bądź wykonania prośby lub  którą Umowna strona uznaje za konieczną.  

Do prośby dołącza się w należyty sposób sporządzone przez sąd podejmujący orzeczenie następujące dokumenty:

a) kopię decyzji sądowej;

b) zaświadczenie potwierdzające prawomocność decyzji;

c) zaświadczenie o częściowym wykonaniu lub niewykonaniu decyzji na terytorium Ukrainy;

d) zaświadczenie o tym, że pozwany został w należyty sposób powiadomiony o dniu posiedzenia sądowego w przypadku, gdy pozwany nie uczestniczył posiedzeniu;

e) w razie konieczności i możliwości kopię protokołu posiedzenia sądowego (lub książki posiedzenia sądowego), podczas, którego sprawa o ściągnięcie alimentów została rozpatrzona co do istoty.

Do prośby dołącza się fotografię powoda i tłumaczenie prośby i dokumentów na oficjalny język państwa, miejsca uznania i wykonania decyzji sądowej.

Prośba wraz z wnioskiem przesyłana jest Ministerstwa Sprawiedliwości Ukrainy poprzez terytorialne jednostki Ministerstwa.

Prośba o uznanie i wykonanie decyzji sądowej o ściągnięcie alimentów przesyłana jest przez Ministerstwo Sprawiedliwości Ukrainy do Organu przyjmującego, odpowiedniego państwa w przeciągu miesiąca od dnia wpływu.

Termin ten może być dłuższy niż miesiąc w przypadku, gdy strona przyjmująca wymaga dodatkowych informacji lub dokumentów i podjęcia innych działań.

Prośba zwracana jest wnioskodawcy w przypadku, gdy nie odpowiada wymogom Konwencji o ściągnięcie alimentów za granicy i Instrukcji o wykonaniu na Ukrainie Konwencji o ściągnięcie alimentów za granicy, z podaniem przyczyn zwrotu.

O przebiegu i wynikach rozpatrzenia prośby o uznanie i wykonanie decyzji o ściągnięcie alimentów Ministerstwo Sprawiedliwości Ukrainy pisemnie powiadamia powoda.

 

Notariusz Vira Bekisz



Powrót Wszystkie Aktualności